Открита кампания

Идат избори. Ще рече, иде кампания. По традиция това означава компроматна война, уличен джангър, купуване на медии. Да оставим това на страна. Интересно е дали партиите оценяват това, което може да им даде интернет.

Какво ще направят?

  • Сайтове с много текст, програми, декларации, представяния. Едва ли някой ще достигне висините на Ню момент от кампанията на Мартин Заимов, но би трябвало този път да е по-професионално от предишните пъти.
  • Бойни групи по форумите. Тъпо е, но се прави. Ако не от всички, от повечето.
  • Много Фейсбук, може и малко Туитър. И партиите знаят какво е модерно.
  • Оптимизация за търсещи машини. Сеио, както някои го наричат по тези земи. Поне ще има работа за специалистите в областта.

Всичко това третира интернет населението като сбор от избиратели, които трябва да бъдат убедени да пуснат съответната бюлетина. Разчита се на някаква сугестия. Може да не е излишно, но не е никак достатъчно.

А какво трябва да направят?

В интернет хората по дефиниция са по-активни и избирателни отколкото пред телевизора или с вестник в ръка. Нещата от горния списък ще достигнат хора, които вече имат изградено мнение и позиция. Разбира се, добре е тези хора лесно да намират подобна информация, техните нагласи и очаквания да получат видим резонанс.

Но истински резултат ще постигне онзи, който успее да ги въвлече в кампанията си, да добави техния глас към своето послание.

Партиите не би трябвало само да вдигат шум и да разчитат на едноизмерна интерактивност като възможност за питания, коментари и изразяване на подкрепа. Би трябвало да призоват креативността на своите поддръжници.

Разбира се, никой няма да се впусне тепърва да уточнява програми и идеологии. А и няма смисъл да се влиза в клишето „слушаме какво казва народа“. От самото клише нищо не следва. По-скоро гласът на ангажираните хора трябва да се усилва и да му се помага да стига по-далеч и да бъде по-ефективен. Някой би могъл да направи банер или плакат и да го сложи на блога си. Добре е този банер да бъде достъпен за всички. Някой може да качи в Ютюб видео и да обясни защо ще гласува еди как си. Добре е такива неща да се съберат на едно място. Ако се направи платформа, която да подпомага и координира подобни дейности, резултатите могат да бъдат сериозни. Как да убедя аполитичния си братовчед, който ще гласува за пръв път, че това го касае? Как да се аргументирам пред леля си, че няма смисъл да се впечатлява от данданията на пишман глашатаи като Янев? Как да обясня на онези, които четат Труд, че сегашното управление е обвързано с мафията? Как да убедя избирателите от Крумовград, че ДПС не защитава техните интереси?

Потитайте хората и те ще ви щажат. Пуснете в публичността заданието, което ще дадете на на PR и рекламните агенции. Изкажете си ясно идеите и помолете съгласните с тях да ги превърнат в послания. Бъдете открити.

Обратното на наивната реплика на Мартин Димитров, че все още няма да публикуват програмата си, защото някой ще я открадне, както било станало с плоския данък.

4 мнения за “Открита кампания”

  1. Да, ама няма да стане и не защото няма политически организации които не осъзнават, че именно личното ангажирането на избирателя в името на обща цел е по-ефективен модел за печелене на подкрепа. Проблемът е че ангажираните избиратели търсят сметка. А кой политик желае да му търсят сметка?

  2. Каквото и да направят, не пречи ние да мислим и да си говорим, а после да говорим с братовчедите и лелите. Промените може да стават на молекулярно равнище, но какво от това 🙂

  3. @Добри
    А те искат ли да печелят избори или не? Вече се дразня, че се мотаят. 🙂

    @lyd
    Не пречи. Както не пречи и те да правят това, което трябва.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *