Статията за албума на Скорпиънс от 1976 Virgin Killer в английската версия на Уикипедия е попаднала в черния списък на Internet Watch Foundation (IWF), която е доброволна неправителствена организация в Обединеното кралство, следяща за незаконно съдържание в мрежата. Резултатът е, че статията е недостъпна за близо 95% от домашните потребители. Според някои твърдения мярката не засяга бизнес потребителите и мобилните потребители.
Причината е изображението в статията, което възпроизвежда обложката на албума и представлява голо момиче на видима възраст под 18 години. В съобщение до пресата от Фондация Уикимедия заявяват, че нямат основание да считат изображението за незаконно и изтъкват факта, че то е налично в онлайн магазина Амазон и в множество други сайтове, които не са засегнати от блокирането. Специална страница с въпроси и отговори по случая обяснява ситуацията в детайли. Ответното изявление на IWF потвърждава намерението им да не отменят решението си.
Съществен старичен ефект от тази мярка е невъзможността на всички засегнати потребители да редактират която и да е статия в Уикипедия. Очевидно техническата реализация на блока предполага трафика към съответния сървър да се пренасочи през ограничен малък брой проксита, което задейства защитата на Уикипедия срещу злонамерени редакции, известни в уики жаргона като „вандализми“.
Множество интересни реакции от потребители има в коментарите към съответната публикация в технологичния блог на BBC.
Днес (т.е. вече вчера) следобед са отменили забраната:
http://www.iwf.org.uk/media/news.251.htm
А в (английската) Уикипедия вече има статия за това (ако някой се е съмнявал 😉 ).
Ето тук може да се види и причината за отмяната. Логично всъщност, но предполагам не са очаквали толкова широк отзвук.
Още една връзка – статистика от понеделник и някои наблюдения за цензурата при IWF и Facebook.